Jak se z nebe sundává měsíc?

Konečně jsem se opět dopracovala k zásobám z knihovny. Tentokrát jsem vzala útokem dětské oddělení. Domů jsem si přinesla Sundej mi měsíc od Gregory Hughese. O knize už nějaký čas vím a moc jsem si ji chtěla přečíst - obálka a název mě zaujaly. Později i kladné hodnocení. Příběh dvou sourozenců je sice řazen do literatury pro děti a mládež, ale to knize vůbec neubírá. Ba naopak. 


Gregory Hughes - Sundej mi měsíc

Bob a Krysa jsou sourozenci z Winnipegu. Bob je skoro-třináctiletý kluk, který je zakoukaný do své učitelky, má rád básně a oproti Kryse je trochu "usedlejší a přemýšlivější". Často má chuť Krysu zaškrtit - takže dokonalý starší bratr. Krysa je desetiletá holka, která hraje fotbal, miluje balet, chce se stát herečkou a navrch je zvláštní svými vidinami a sny. Jak by řekl Bob, je prostě trochu divná.

Žijí jen s tátou - maminka jim umřela při autonehodě, když byli malí. Jenže jednoho dne Krysa oznámí, že táta umře a bohužel se nemýlí. A jelikož by nepřežila, kdyby jí měli zavřít do dětského domova, vezmou s Bobem kola a společně se vydají na cestu do New Yorku. Zde hledají svého strýčka a přitom potkají spoustu zajímavých lidí a zažijí roztodivné věci. 
Ohlédl jsem se na ni. "Jsi smutná, že umřel, že jo?" "No jasně. Měla jsem tátu ráda a bude mi moc chybět. Ale nikdy nebyl šťastnej, myslím doopravdy. Chtěl být s mámou a teď jsou spolu." "To nemůžeš vědět." 
"Vím to. Víš, Bobe, když umřeš, tak tvůj duch opustí tělo a zamíří do nebe. Proletí nejrůznější sluneční soustavy a galaxie, ještě mockrát rychlejc než světlo, a navštíví světy, které si my neumíme ani představit. Smrt je cesta ke hvězdám, člověk musí umřít, aby se k nim dostal." Podívala se na mě a oči se jí ve tmě leskly. 
"Já vím, že si myslíš, že jsem blázen, Bobe. Ale nelhala bych ti, o tomhle rozhodně ne." Vzhlédla ke hvězdám. "Dovedeš si představit, jak se táta s mámou po všech těch letech setkali? Vsadím se, že ho k ní zavedl anděl. A ona ho teď provází po Mléčné dráze a on jí zpívá jako Frank. a je šťastný a já mu to přeju." 
Krysa občas plácala nesmysly, ale teď zrovna ne. Moc jsem tomu nevěřil, ale bylo mi z toho dobře, jako když dítě poslouchá pohádku.
Sundej mi měsíc je kniha plná humoru, hloubky, dojemných chvil a báječného příběhu, který nadchne. Jste-li dospělák s dětskou duší, je tahle kniha to pravé pro vás. Já jsem si ji nesmírně užila, oblíbila jsem si malou Krysu a i když mi občas lezla trochu na nervy, přála bych si být víc jako ona. Věřím, že dětskou duši v jakémkoliv těle tahle kniha nezklame. 

Autor: Gregory Hughes
Překladatel: Petr Eliáš
Počet stran: 256
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2013 Komentáře

 1. To se mi bude určitě líbit :) Děkuji moc za pěknou recenzi a dobře zvolenou ukázku, která nalákala!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že bude. :) Mně se líbila moc. :) Já děkuji za milou pochvalu. :) Tahle část přesně vystihuje, proč jsem si Krysu oblíbila. :)

   Vymazat
 2. To vypadá jako pěkná kniha, ale začít dvěma mrtvolama v dětský knize, uf... Nevím, jak by to děti rozdýchaly a ve 13 už děti zas nejsou uplně děti, tak nevím, je tam nějaká doporučená věková kategorie? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já myslím, že děti jsou daleko více chápavé a odolné, než jsou dospěláci schopni jim přiznat. :)
   Jinak věková kategorie vůbec netuším, když něco vygooglíš, klidně dej vědět. :) Je to moc hezká kniha, vůbec mě nenapadlo se pozastavovat nad nějakou tou mrtvolou. :D Někdo holt musel zemřít, aby vznikl prostor pro pěkný příběh, tečka. :)) Navíc smrt není tabu, je reálná součást života. :)

   Vymazat
  2. Na začátku je, nemýlím-li se, "pouze" jedna mrtvola :D Ale je to krásná knížka, rozplakala mě.

   Vymazat
  3. Myslím, že Jana myslela jak tatínka, tak maminku. :) Maminka je vlastně také mrtvola, byť staršího data. :)) Jinak jsem také měla slzy na krajíčku. :) A ten konec mě docela vykolejil.

   Vymazat
  4. Tak to je dokonalá věta: Maminka je také mrtvola, byť staršího data :D Jinak knížka vypadá tak hezky mile a přitom zajímavě :)

   Vymazat
  5. Knížka je vážně super Basterko, určitě si někdy najdi chvilku a přečti si ji. :) Jinak k té větě - občas se zadaří, no. :D

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!