Bookmarklovers II.

Včera jste si mohli přečíst první část rozhovoru s Romanem z Bookmarklovers. Dnes Vám přináším druhou část. Dozvíte se spoustu dalších zajímavostí. Čtěte pozorně, jelikož zítra se tu objeví soutěž o tři sady Edgarů, a znalosti z článku se vám budou hodit. Mám pro vás malé varování: na záložkách Bookmarklovers může vzniknout závislost! 


Bookmarklover najdete i na FB 


Proč zrovna klasická díla?

Proč klasiku? Asi proto, že má svou cenu ověřenou časem. Dekády, některé knihy se čtou staletí. Čtou je generace. Kolik tak asi lidí klasická literatura ovlivnila, inspirovala, poučila, vzdělala, otevřela jim oči? V těch knihách jsou schované celé světy. A ta kvalita přetrvává, tak asi proto.
Rádi bychom také, aby naše záložky na dané knihy upozornily a lidi je vzali do ruky a přečetli. Jinak si asi vybíráme taková díla, která nám jsou blízká a snad se budou dobře ilustrovat, aby to bylo jasné i ostatním a bavilo je to.

Na jaká témata se můžeme v brzké době těšit?

Ano, plánujeme postupně doplňovat. Jsme na začátku. Teď se připravuje Don Quijote, 451 stupňů Fahrenheita a Pinocchio. Asi bychom pak chtěli pokračovat sérií Gullivera, Chrámem Matky Boží nebo Třemi mušketýry.
Na Alenku v říši divů a Malého Prince se lidé často ptají. Alenka by byla zajímavá. Chybí nám také zástupce ruské klasiky. Myslím, že by byl dobrý třeba i Sherlock, nebo Mloci Karla Čapka. A asi měsíc nemůžu vypudit z hlavy Frankensteina. No, je toho hodně. Máme co dělat. Čím víc lidí bude číst a kupovat naše záložky, tím víc nám pomůžou dělat další příběhy.

Jaká je vaše oblíbená kniha?

Já nevím, teď se na knížky koukám skrze záložky. Mě asi baví spousta knížek, ale mám-li být upřímný, tak jsem strašně věrný Jiřímu Kulhánkovi a podobným. Vládce strachu anebo Vyhlídky na věčnost mi velice přirostly k srdci :-) Je to ale trochu z jiného soudku.
U té klasiky je to trochu míň relax, člověk se musí dost soustředit. Parádní na tom je, že je to záznam doby. Často je to pochopitelně i dost moudré. To všechno, ta směska mě na tom baví. Řekl bych, že to podobně mají i ostatní z Bookmarklovers. AK 59 ke klasice dokonale padne, on je totiž renesanční člověk a filozof, kolega Hans je taky někdy z jiného světa, takže nám to takhle celkem vyhovuje :-)

Používáte své záložky?

No přiznám se (teď jsme na to s kolegou Hansem narazili), že u nás platí „kovářova kobyla chodí bosa“. Takže já si už zakládám Pěti nedělemi a Mauglím. Zjistil jsem, že zrovna tyhle záložky jsem nechtěl používat, že se mi líbily nejmíň, ale používám je nejvíc. Docela dobře v knize vypadají. Jinak předcházely různé utržené kusy papíru a jízdenky. Je to ale nedůstojná záložka k pořádné knize. Rozhodně jsem proti ohýbání rohů!

Chtěl byste ještě něco dodat?

Asi bych ještě doplnil, že ty záložky jsou ilustrované různými technikami. Třeba Baron je akvarelem, Poe je kvašem - což je oblíbená technika AK 59. Kvašem vynikal vynikající český ilustrátor pan Burian, to mi říkal právě Lojza na jedné výstavě.

Tiskneme sítotiskem v malých edicích na různé grafické papíry, teda ne my, ale máme na to dva dodavatele co nám pomáhají. Každá ta záložka je číslovaná. Jde o osobní, ruční produkt. Když nějaká záložka dojde, dotiskneme ji - ale jinou barvou nebo na jiný papír, takže se série nikdy neopakují. Je to docela originální. :-) A pracné.

Tak to je asi všechno. No kdyby někdo měl nějaký nápad, ať nám napíše, kdyby někdo měl kavárnu, kam si lidi chodí číst a chtěl tam mít naše záložky, kdyby někdo chtěl ilustrovat, pište. :-)
Nebo kdyby si někdo záložku koupil, tak ať nám ji vyfotí a pošle. Na tom si dost ulítáváme, to nás dost povzbudí. No a jinak čtěte :-). A zakládejte si nejlépe záložkami Bookmarklovers. Nebo nám alespoň držte palce.


Doufám, že se vám seznámení s Bookmarklovers líbilo a od zítřka můžete soutěžit o jejich báječné záložky. Tak si to nenechte ujít.

Pokud byste náhodou nevyhráli - nebo si chtěli pořídit i jiné kousky, než ty, které jsou v soutěži - můžete tak učinit přímo na stránkách Bookmarklovers, nebo osobně 22.6. na Knihexu v Praze. 

Komentáře

 1. Záložky jsou skvělé... těšim se na soutěž :) Kdybych náhodou nevyhrála... kde se dají zakoupit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se těšíš. :) Já také. :D

   Jinak se dají záložky koupit na stránkách: http://www.bookmarklovers.cz/ a nebo také budou BML na Knihexu v Praze. Já to doplním do článku. :)

   Vymazat
 2. Záložka s Alenkou by byla přímo parádní. =) Osobně bych brala navíc třeba Obraz Doriana Graye nebo Krysaře, to by bylo něco pro mě. =D Už se těším na soutěž, rozhodně v ní hodlám zkusit štěstí... =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Obraz by nemusel být vůbec špatný. Já jsem tak zahlcená představou "Kočky Šklíby", že na nic jiného už nemyslím. :D

   Určitě to zkus, budu moc ráda, když se zapojíš. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!