pondělí 19. května 2014

Bookmarklovers I.

Svět knihy je za námi, spousta z vás si určitě donesla domů hromadu knih a teď už zbývá jediné - pořídit jim pěknou záložku. Možná patříte mezi ty, kteří do knih strkají vše od pohledů, přes lístky na tramvaj až po útržky toaleťáku (jo, já občas taky). Ale asi mi dáte za pravdu, že krásná záložka je nejen užitečná, ale pohladí oko i duši. Já, jako knihomol, mám záložky ráda stejně jako knihy. A narazila jsem na takové, které bych ráda představila i vám ostatním. Jsou to úžasné kousky od Bookmarklovers, inspirované klasikou. 

Bookmarklovers najdete i na FB 


Pokud sledujete mou FB stránku, víte, že od středy bude soutěž o "Poeovské" kousky. A té budou předcházet dva články rozhovorů s jedním z "pachatelů", kteří mají tyto krásky na svědomí. Nenechte se rušit a račte se seznámit s Bookmarklovers

  • Představte se nám.

Jsme malé grafické studio. Jak už to bývá, jsme rádi za práci, kterou máme, ale někdy nám leze na nervy. Proto jsme si vymysleli takovou vedlejší aktivitu. Trochu jsme si přidělali práci navíc, ale baví nás to a snad to přinese další ovoce a my budeme moci záložky dál rozvíjet.

  • Proč zrovna záložky?

Jsme tři, kterých se Bookmarklovers přímo týká. Já Roman - ředitel našeho studia, můj kolega Hans a náš ilustrátor AK 59. S Lojzou (AK 59) externě spolupracujeme léta. Jednou jsme takhle u kávičky přemýšleli a nadávali, jak je to všechno těžké a mizerné, jak jsme frustrovaní nějakou momentální krizí, až se z toho vyvinula cesta, která by nás mohla naplňovat. 

Vznikl nápad dělat originálně ilustrované záložky klasických literárních děl a vzdát tak hold starým spisovatelům. Zjistili jsme, že se v tom nápadu spojuje všechno, co nás baví - grafika, ilustrace, knížky a práce s papírem. Nápad byl na světě a tak to stačilo jen trošku promyslet a pustit se do práce. Záložky nám vlily novou krev do žil. :-)

  • Proč Bookmarklovers?

Tak jak název napovídá, je to láska ke knihám a záložkám. Řekli jsme si, že si nebudeme na nic složitého hrát a že zvolíme takový název, který náš produkt vystihuje. A protože je to věc, která může přesáhnout hranice Čech, řekli jsme si, že jméno bude anglické - tomu by mohli rozumět v zásadě všichni.

  • Co pro Vás znamená tvorba záložek?

Asi primárně relax. My k tomu trochu utíkáme. Kdo dělá něco podobného, asi bude vědět, o čem mluvím, když řeknu, že je to fajn. Děláme fajn práci - vymýšlíme si logíčka, letáčky, brožurky, ale je to pořád v nějakých omezeních. Tohle nemůžeme navrhnout, protože to už jsme někdo někde viděl, nebo se to nelíbí sekretářce, nejsou peníze. Případně o tom rozhoduje několik lidí a každý tam chce prosadit část své představy.

Tady jsme si řekli, že to budeme dělat nejdřív pro sebe a že se k nám připojí ti, kterým se to líbí a že u toho budeme svobodní. Takže ano- relax, volnost. Pak práci a spoustu práce, ještě víc času co nám to bere a spoustu peněz, protože ta výroba víc sežere než vydělá. Zatím. :-)

Jo, ale taky ještě stojí za zmínku fakt, že se vracíme ke klasice, já tedy určitě, přelouskám to znovu a pokud jsem to četl, víc si to užívám. AK 59 asi ne tolik, jako já, protože je chodící knihovna, s Hansem o tom dost mluvíme. To bych řekl, že pokud nebudeme prodávat do celého světa, tak já určitě přelouskám do konce svého života všechno. A jsem za to moc rád, i kdyby to de facto nebylo k ničemu jinému.

Pro mě je v těch knížkách spousta světů, do kterých se dá utéct a spoustu se toho člověk dozví. Taky nesmím zapomenout zmínit, že objevujeme svět velkých knižních ilustrátorů, což jsou fakt majstři...

Zase, Lojza je má v malíčku, ale pro mě je to nový obor, takže díky záložkám probíhá seznámení s dílem dvorních ilustrátorů jako jsou Kent, Harry Borgmann, Doré, Riou, Beardsley, Grandvill a další. Dneska se takhle už neilustruje a je to strašná škoda. Takové poctivé řemeslo a umění dohromady.
Bookmarklovers není soupeření s těmito pány, to nejde, ale spíš pocta. A výzva :-)

Na zbytek rozhovoru se můžete těšit zítra. Dozvíte se mimo jiné, jaké další motivy záložek se připravují a plánují. :)