Nečtené chtějí být čtené

Ano - mám stejný problém jako většina knihomolů. Mám víc knih (a neustále dokupuji nové), než vůbec stíhám přečíst. A tak jsem přemýšlela, co s tím, aby se dostalo na všechny, až na mě jednoho dne "vyskočilo" úžasné řešení v podobě projektu "sklenice plná knih" na blogu Kath´s World of BooksInspirace přišla ze zahraničí - tzv. TBR (to-be-read) jar. Rozhodla jsem se, že vyzkouším něco podobného. Nazvala jsem si svou skleničku prostým "Nečtené chtějí být čtené".

Má sklenice medová plná knih

Včera večer jsem si sepsala seznam knížek, které čekají na přečtení. Byla jsem mile překvapena, neboť jich je necelých 60. Přiznám se, že jsem čekala mnohem děsivější cifru. Na lístečky se dostaly knihy, které jsem koupila před rokem, stejně jako ty z minulého týdne - aby měly všechny stejnou šanci - plus pár, které jsem již četla, ale je to dlouho a ráda bych se do nich znovu ponořila.

Knihy z knihovny a recenzní výtisky mají svůj vlastní "seznam" - oproti "domácím" knihám mají přednost. Ale ráda bych této skleničky využila co nejhojněji, abych se dostala k těm skvostům, které se mi tu hromadí. Navíc tím odpadne má věčná otázka - kterou že knihu začít číst dříve? 

Máte také nějakou vlastní "skleničku" na nepřečtené knihy? Hromadíte spoustu knih a nezvládáte je číst, přesto kupujete další? 


Komentáře

 1. Hromadím hromadím a syslím.. :D Mám zamořený noční stolek knihami.. :D Co naplat, skleničku bych taky někdy potřebovala, ale já se vždy pro nějakou tu knihu rozhodnu, tak to zatím nechám plavat. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já se také nakonec vždy pro něco rozhodnu. Ale většinou "tahám" ty nové přírůstky a ty, které jsem sehnala dříve, byť jsou stejně skvělé, se posunují dolů.
   Tohle vidím jako dobrou šanci pro všechny. :)

   Vymazat
 2. Šesťdesiat kníh na prečítanie, ty jo! A bez recenzných výtlačkov! Si dobrá :) Ja až tak nehromadím, vždy mám neprečítané knihy na jednom viditeľnom mieste v knižnici a odtiaľ vyberám podľa toho, na čo mám práve chuť, prípadne čo sa musí vrátiť do knižnice. Ale viac ako desať ich tam ešte nebolo, mám čo doháňať :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já je mám také na viditelném místě. :D Ale. :D Nějak to asi nic neznamená. Vždycky nějakou chci číst, do toho objevím úžasný recenzák, sem tam něco ulovím v knihovně a pak se ve městě neudržím a dovalím domu nový přírůstek.
   Obvykle to dopadá tak, že když se dostanu k nějaké "domácí knize", je to jedna z novějších. A od tohohle si slibuji, že budou mít šanci všechny knihy. :)

   Vymazat
 3. Je to skvelý nápad 8) Určite by som ho aj ja vyskúšala, ale ja mám v hlave taký zoznam: najprv RCčka, potom požičané, potom najstaršie knihy..a tu príde problém, lebo keď pozriem na knižnicu, tak si uvedomím, že odrazu mám chuť na čisto novú knihu alebo nebodaj e-book a som zase na začiatku 8D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máme dost podobné, ne-li stejné. :) Také to mám v řadě - recenzáky, knihy z knihovny a pak své. Jak jsem psala výše - většinou mám tendenci sahat po novějších, než starších. Takže tohle vidím jako vhodnou příležitost dostat všechny knihy na "stejnou laťku". :) Uvidíme, jak mi to bude fungovat. :D

   Vymazat
 4. Tak to já se obávám, že budu mít podobné, možná větší číslo! :) A nápad podobný jsem měla také ještě než jsem objevila TBR, chtěla jsem tahat knihy z klobouku, až budu zpátky doma, tak je spočítám a bude :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem byla mile překvapená - čekala jsem daleko větší, obludnější číslo. :) (Mohu dál v klidu syslit, ještě na tom nejsem tak hrozně. :D)
   Jůůů, no z klobouku je to mnohem stylovější, ovšem při mém štěstí bych lovila lístečky po zemi, až by mi klóbrc spadl. :D
   Jinak jsem zvědavá na Tvé číslo. :)

   Vymazat
 5. Už jsem tenhle nápad viděla právě u zahraničních vlogerů a myslím, že pro mě by to asi nebylo. Zaprvé doma nemám moc knih, které jsem nečetla, protože si většinou kupuji právě jenom ty, co už jsem četla. A zadruhé by mi to přišlo, jako že mi někdo ty knihy nutí, takže bych si stejně přečetla nějakou jinou. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toho se také trochu obávám, ale. Na druhou stranu jsou ve skleničce jen knihy, které si chci přečíst, jen prostě nánosem dalších a dalších se dostávají do pozadí. :D
   Takže doufám, že to fungovat bude. :) Vyzkoušet se má vše, pokud to není smrtelné. :))

   Vymazat
 6. A to potom funguje jak, že si sáhnu a losuju? To by pro mě asi nebylo, já si knížky vybírám podle nálady a podle toho na co mám chuť. Kolikrát vybírám dlouho, abych si byla jistá že tahle kniha je teď ta pravá na přečtení. Pokud vyberu špatně, tak mě knížka nebaví čistě jenom proto, že teď na ní prostě není ta správná doba a že místo sci-fi jsem si měla raději přečíst detektivku.
  Pobavilo mě ale to, že prý jen 60 nepřečtených :D Jsem ráda že v tom nejsem sama, taky kupuju knížky rychlejším tempem než je stíhám číst a je fajn vědět že nás takto "postižených" je víc :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, vylosuješ si a čteš. :) No, docela chápu Tvůj problém - mám to dost podobně, proto jsem nad tímhle "řešením" váhala. Ale jak se říká - zkusit se má vše. A jsem dost nerozhodná, takže si od tohohle slibuji, že mi to pomůže. :D
   Navíc jsou v ní jen knihy, které si toužím přečíst a pevně věřím, že si vždy vytáhnu "tu pravou" pro daný okamžik. :)
   No, "jen 60" protože jsem čekala, že to bude tak 100. :D Takže mě číslo mile překvapilo. :) Jsem totiž knižní sysel.

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!