Kdo je tu oběť?

Když nepřijde vaše žena v pátek večer domů, možná vám to nebude připadat divné. Proč by se nemohla pobavit s kamarádkami? Když však víte, že vás už jednou podvedla, budete na tu koketu možná naštvaný. Neměl byste se o ní spíš bát? Odpověď na tuhle otázku přináší švédský thriller Už se nikdy nevrátí spisovatele známého pod pseudonymem Hans Koppel.


Vydavatelství Mladá fronta

Je páteční večer a Mike ho tráví společně s malou Sannou. Holčička se neustále vyptává po mamince, která nepřišla domů, a tatínek ji s úsměvem odpovídá, že maminka dorazí později. I dospělí mají občas právo se pobavit. Uvnitř však prožívá rozhořčení a ponížení, které v něm vyvolávají vzpomínky na zradu od vlastní ženy. Cítí se znovu podveden.

Když Ylva nedorazí ani druhý den ráno, vztek se v Mikovi vzdouvá. Určitě se někde kurvila. Ví to. K večeru, kdy se Ylva stále neozývá - mobil má vypnutý a nikdo o ní nic neví- vystřídá vztek strach. Co když se jí něco stalo. Mike kontaktuje policii. Ta se na základě informací dopracuje k jediné myšlence - Mike odstranil svoji nevěrnou ženu.
Žena držela hrubě Ylvu za vlasy a přinutila ji zvednout tvář. "Jaká je?" zeptala se muže. Nezvýšila hlas, ačkoliv Ylva křičela a plakala a nesouvisle mluvila o tom, co bylo. Žena nechtěla promeškat ani vteřinu z Ylvina ponížení, této dlouho očekávané nápravy. 
"Jako strkat ho do kýble s teplou vodou? Bude asi vytahaná. Není divu, po tom množství chlapů, co v sobě měla." 
Žena ji zatáhla za vlasy. "Je to tak? Jsi vytahaná?" Ylva plakala tak, až jí z nosu tekly hleny. Hlava se jí kolébala do rytmu s mužovým přirážením. Obličej měla stažený bolestí. "Myslím, že se jí to líbí," řekla žena. "Je vidět, že se jí to líbí. Budeš to muset několikrát zopakovat, miláčku." 
Ylva se ji pokusila oblomit. "Prosím vás." Žena se k Ylvě naklonila. "Já nic nedělám," zašeptala. "Já se jen dívám." 
Pohyby se zrychlily a nakonec ustaly. Muž udýchaně vstal, natáhl si spodky a  vlezl do kalhot. Žena pustila Ylviny vlasy a postavila se. Šla před mužem a odemkla. Nechala muže projít, než sama vyšla ven. "Buď ráda, že to byl jen jeden," řekla a zavřela dveře.
Čtivé, napínavé, propracované, plíživě děsivé. Kam až člověka dokáže dohnat touha po pomstě. Celou dobu, co jsem knihu četla jsem chtěla vědět "jak a proč". Jak to celé nakonec dopadne a proč k tomu všemu došlo. Autor postupně vkládá čtenáři střípky skládačky - které však neuspokojí. Naopak nahlodají a vzbudí touhu číst dál.  

Nejspíš byla napsána spousta děsivějších knih, mě osobně však z téhle knihy mrazilo až v kostech. Bude to tím, že děj byl zasazen do prostředí  "přátelského sousedství" a také provázaností jednotlivých postav. Má druhá zkušenost se "seveřany" a já jsem čím dál tím víc nadšená. Na "severu" zkrátka vědí, jak přitáhnout čtenáře. 


Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Vydavatelství Mladá fronta vřele děkuji Webmagazínu Rozhledna!

Autor: Hans Koppel
Překladatel: Jana Svatošová
Počet stran: 248
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2014
Komentáře

  1. Brrr, ta ukázka je strašná. Člověk si nedovede představit tu bezmoc. Já čtu zrovna Písečného muže a říkám si, co to s těma lidma ze severu sakra je??? :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No, píší o děsivých věcech, ale musí se jim uznat, že o tom píšou čtivě a dobře. Ale také mě napadla myšlenka, zda "je to normální", případně že by mě moc zajímalo, jak ti autoři žijí. :))

      Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!