Jakostní výběr č. 20

Nakladatelství HOST otevírá své brány novým knihám z řad Young Adult literatury. První dílo, kterým HOST do YA vstupuje, je román Kostičas mladé britské autorky Samanthy Shannonové - ta byla novináři přirovnána k J.K.Rowlingové, ale nenechte se tím zmást, nový Harry Potter nebude. I když s ním má Kostičas přeci jen něco společného - jde také o sedmidílnou sérii. 


Nakladatelství HOST


S hlavní postavou, 19letou Paige Mahoneyovou, se setkáváme roku 2059 v SciLo (Scionský Londýn). V Anglii a dalších zemích Evropy vládne Scion, který se stará o blaho lidí a má podchytit vše, co je "nenormální". Za nenormálnost se považují jasnovidné schopnosti - a těmi disponuje i Paige. Ta ovšem není jen tak ledajaká vidoucí, její dar je vzácný. Je krajinářka, což jí umožňuje chodit po snové krajině jiného člověka.

Ráda si představuji, že nás na začátku bylo víc. Nejspíš ne moc. Ale určitě víc, než nás je teď. Jsme menšina, kterou svět neuznává. Leda ve fantazii, a i to je nežádoucí. Vypadáme jako všichni ostatní. A v mnoha ohledech se ostatním skutečně podobáme. Najdete nás všude, na každé ulici. Žijeme způsobem, který by se téměř dal považovat za normální, jen byste se nesměli dívat moc pozorně. Ne každý z nás o sobě ví, co je zač. Někteří z nás zemřou, aniž se to kdy dozvěděli. Jiní to vědí a nikdy nejsou dopadeni. Ale jsme tady. Věřte mi.
Pod Londýnem se rozkládá podsvětí, kde sídlí gangy vidoucích a právě sem Paige patří. Její schopnost je velmi žádoucí a tak je pýchou svého vidopána. Odsunuti na okraj společnosti se vidoucí uchylují ke zločinům, aby přežili. Ovšem to se má pro Paige brzy změnit. Co má společného mizení vidoucích ze Scionu a staré "ztracené" město Oxford? Kdo jsou Refájci a co je spojuje s filozofií Scionu? 

Kostičas - to je antiutopická myšlenka pana Orwella okořeněná dávkou fantasy s příchutí pohádek. Tento druh knih moc nečtu, ale tahle má něco do sebe. Příběh mne vtáhl a já chtěla vědět (a stále chci), co bude dál. Pokud má nějaké chyby a nedostatky, je to - vzhledem k tomu, že se jedná o "startovní díl" celé série - odpustitelné. Za mě jednoznačně ano a budu se těšit na další díly. Nezbývá než doufat, že si autorka nedá příliš načas. (Vážně jsem zvědavá, kterým směrem se příběh bude ubírat.)

Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji Nakladatelství HOST!

Autor: Samantha Shannon
Překladatel: Lenka Kapsová
Počet stran: 480
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2014 


Komentáře

 1. Kostičas na mě v poslední době vyskakuje snad všude. A čím dál tím víc mě láká a vábí. Už jen ten název je hodně lákácí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že tohle bude taková ta "táborová kniha" - jeden tábor ji bude zbožňovat a druhý bude tvrdit, že je zbytečné to číst.
   Mně se teda líbila - v zahraničí ji třeba přirovnali k Hunger Games, ale ty jsem nikdy nečetla, takže nemohu soudit. Ale myslím, že na tak mladou autorku úžasný výkon, byla jsem zvědavá, bavilo mě to. Jen možná ten konec bych čekala jiný, ale na druhou stranu - pokud má v plánu dalších 6 dílů, nedivím se, že to takhle dopadlo. Ta "jasnovidnost" v tom se mi moc líbila. No, uvidíme, co přinesou další díly. :)

   Vymazat
 2. Toľko pozitívnych recenzií! Ja si tú knihu budem musieť vážne kúpiť :-D Alebo vyhrať, ak sa o ňu bude niekde súťažiť :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do půlnoci 4.5. je možnost hrát o knihu na FB stránce blogu "U Margarety", tak třeba zkus štěstí tam. :)

   Vymazat
 3. Hned jak dočtu Ve stínu černých ptáků, tak se na ní chci vrhnout taky :) Jak říkáš bude to buď ano nebo ne :) Někomu to přijde dost zmatené, tak uvidíme. A Hunger games si přečti je to přečtené hned, ale první a druhý díl jsou nejlepší, třetí už byl docela slabý, jen ten klnec stál za to :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem právě viděla kousek filmu a nijak zvlášť mě to nezaujalo. Ovšem kamarádka, která je má "načtené" mi říkala, že si je mám určitě přečíst, že i ona byla z filmu zklamaná - prý by jen po filmu také neměla chuť se tím dále zaobírat. Tak si knihy hodím na dlouhý seznam. :D

   Vymazat
 4. Nafouknutá bublina! Ty já nemám rád. Ale Kostičas mě příjemně překvapil. Možná trochu více romantiky než bych si přál, ale rozhodně se na pokračování těším :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!