sobota 15. února 2014

Milenecké dvojice

Ke včerejšímu dni, kdy mnozí z vás slaví svátek sv. Valentýna, skončilo hlasování o mileneckou dvojici, které "tak nějak závidíte".  Na výběr jste měli ze čtyř literárních zaláskovaných dvojic. Tři z tradičních knižních příběhů - Pýcha a předsudek, Anna Karenina a Na Větrné hůrce - a jedna dvojice z dětského příběhu, který jsem milovala (nejen) jako malá - Lady a Tramp. A není nijak překvapující, že na celé čáře to vyhrála dvojice pan Darcy a Elizabeth. I já jim tajně závidím (jako snad každá milovnice Austenové se špetkou romantiky v duši).


Pan Darcy a Elizabeth

Co je na dvojici z Pýchy a předsudku tak kouzelného, že je všude tak omílána a vychvalována? No, myslím, že ani tak nejde o dvojici, jako celek, jako fakt, že nemálo žen by si přálo být vyvolenou pohledného pana Darcyho. A kdo jim to může mít za zlé. I když osobitost Lízinky není vůbec k zahození. Být svá, to bohužel ani v dnešní době bez svazujících pravidel a vyhlídky manželství jako jediného východiska ženina života, je docela luxus, který si spousta žen nedopřává. Ale tady je hlavní ta láska, no né?Lady a Tramp

Za lidskou dvojicí se umístili Lady a Tramp. Což mě moc mile potěšilo, jelikož pro tyhle hafany já mám slabost už od dětství. Vlastně pro všechny hafany, a je mi úplně jedno, zda se mají rádi nebo ne.... (Což mě přivedlo k doznání - ty Siamské kočičí potvory jsem ze srdce nesnášela.)

No, doufám, že jste si užili Valentýna - pro ty, kdo ho slaví- a pro ty co ne - snad jste si užili stejně příjemný večer u Harryho jako já.