Cesty napříč časem

Sny o cestách časem jsou známé nejednomu člověku - možnost změnit chybné kroky minulosti,nebo se naopak nechat unést kouzlem budoucnosti. Napadlo vás někdy, co byste dělali se strojem času? Změnili byste své činy, napravili byste něco, nebo byste zkrátka jen chtěli zblízka vidět svojí oblíbenou éru? Co se dá všechno získat (a nebo ztratit) cestováním v čase, o tom nám vypráví ve svém sci-fi románu Mapa času Felix J. Palma.


Nakladatelství HOST


Na prvních stránkách nás vstřícný a výmluvný vypravěč zavede do spletitých uliček Londýna viktoriánské Anglie. Celé město je nadšené myšlenkami na cestování v čase, jenž vyvolal nový román spisovatele H.G. Wellse - Stroj času. Touhy lidí jsou vyslyšeny, když v budově starého divadla vznikne nový podnik zvaný Murrayho cesty časem, který slibuje výpravu do r. 2000 a sledování velkolepé bitvy mezi lidmi a automaty. 

Andrew si všiml, že ani tady nechyběly nepostradatelné hodiny. Kromě těch, které visely na zdech a okupovaly regály v místnosti, zde byla obrovská vitrína s přenosnými stínovými hodinami, slunečními hodinami, klepsydrami a jinými artefakty dokládajícími vývoj měření času. Andrewovi se však zdálo, že je Gilliam vystavuje se zlovolným úmyslem odhalit jejich směšnost, zbytečnou snahu člověka pochopit něco, co se nedalo chytit - tu absolutní, tajemnou a nezkrotnou sílu, kterou byl čas. Jako by podnikatel svou rozmanitou sbírkou říkal, že člověk dosáhl pouze toho, že zbavil čas jeho metafyzické podstaty a proměnil ho ve vulgární nástroj, s jehož pomocí se snaží vyhnout pozdnímu příchodu na schůzku.

Postava spisovatele Wellse a podnikatele Gilliama Murrayho fungují v celém příběhu jako základní kameny, kolem kterých jsou dál rozvětveny příběhy, jež nás zavádějí do spletitých hlubin času a lidských osudů - od děvek z Whitechapelu, vyděšených obludnou postavou Jacka Rozparovače, přes setkání se "Sloním mužem" Josephem Merrickem, po nespokojenost bohaté slečny s dobou, ve které žije.

Nikdy jsem nečetla žádné vědecko-fantastické romány, avšak tato knížka, která by dle mého názoru mohla být poctou tomuto literárnímu žánru a jeho zakladatelům (J. Vernea a H.G. Wellse), mě naprosto nadchla! Rozvětvený příběh dokonale zapadající do sebe, vypravěčský styl a také "od všeho trochu" (dobrodružství, romantika, fantazie,...) dělá z tohohle dílka neobyčejné počtení. Já jsem si smlsla. 

Za poskytnutí e-knihy k recenzi vřele děkuji nakladatelství HOST!

Autor: Felix J. Palma
Překladatel: Iveta Gonzálezová
Počet stran: 528
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2013

Komentáře

 1. Tahle kniha už mě dlouho láká, ale odrazuje mě počet stran, nějak nejsem na tom časově dobře právě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě také dlouho lákala - a právě kvůli tloušťce jsem s jí tenkráte nekoupila - a stejně se ke mě dostala, i když jinou cestou. :))
   A i když jsem se té záplavy stránek trochu bála, nebylo to vůbec tak hrozné. Knížka je rozdělena do tří částí, což mi pomohlo (se "záchytnými body" se obříci čtou lépe).

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!