Láska v dopisech

Po knize Hypnotizér jsem měla chuť na trochu té romantiky. A tak jsem se vrhla na knihu, o které jsem snila už od chvíle, co jsem se dozvěděla, že má u nás vyjít. Knížka od britské autorky Jojo Moyes s názvem Poslední dopis od tvé lásky (kterou jsem si koupila jako dodatečný dárek k Vánocům). Loni v létě jsem četla autorčinu knihu Než jsem tě poznala, která mě naprosto dostala stylem psaní, příběhem a zkrátka "romantikou jak se patří". A tak jsem se na její druhé dílko velmi těšila - nutno však dodat, že první  knížka nasadila laťku pekelně vysoko...


Jojo Moyes - Poslední dopis od tvé lásky, čaj a vegemuffinek


Současnost

Ellie Haworthová je dvaatřicetiletá novinářka pracující v Nation. Zatímco její známí a přátelé se pomalu začínají usazovat (nebo už mají své rodiny), Ellie je chycená v eSeMeSkově strohém vztahu s ženatým mužem. Z počátku si myslí, že je spokojená a že jí kvalitní sex jednou za 10 dní (když se poštěstí) stačí, avšak poté, co dostane od šéfredaktorky úkol, aby se pohrabala v archivu, se začne vše měnit. Zde totiž nalezne 40 let starý milostný dopis. Kdo byli ti "ztracení" milenci a jak dopadl jejich osud? To se pokouší Ellie zjistit. 

Moje nejdražší, jediná lásko,
moje slova byla myšlena vážně. Docházím k závěru, že jediná možnost do budoucna pro nás je, aby se jeden z nás odhodlal k odvážnému rozhodnutí. 
Nemám takovou sílu jako Ty. Když jsme se poznali, zdálo se mi, že jsi křehký tvor, kterého musím chránit. Teď vidím, že to tak vůbec není. To Ty jsi silnější: dokážeš žít s možností takové lásky a čelit tomu, že nám nebude nikdy dopřána...

Minulost (1960)

Jennifer Stirlingová je ozdobou, hostitelkou, společnicí a vlastně dokonalým doplňkem svého bohatého manžela. Nebo spíše touto ženou bývala, jak sama pochopila z chování okolí. Probrala se v nemocnici po ošklivé bouračce, z které si nic nepamatuje. Ani ze svého dřívějšího života. Připadá si vykořeněná, nesvá, ve vlastním domě se cítí jako cizinec a děsí jí muž, který vedle ní ulehá do manželského lože. Jednoho dne objeví v knize milostný dopis, který byl určen jí a nejasná minulost začne získávat zřetelnější obrysy. 

"Budu teď dole, abych vás nerušila." Krátce pohlédla na Jennifeřinu nahou paži, na níž v jasném světle pronikavě vystupovala jizva, a odvrátila oči.
Když odešla, padl Jennifer zrak na tu knihu, tu romanci, kterou si chtěla přečíst nebo někomu dát. Napřed si dám kávu, pomyslela si, a pak si vezmu knížku dolů. Bude lepší, když po včerejším podivném rozhovoru s paní Cordozovou zase nastolí jejich dobré vztahy. 
Jennifer si usrkla kávy, vzala knihu a začala jí listovat. Dnes ráno stěží dokázala zaostřit zrak, natož aby zvládla číst. Z knihy vypadl nějaký papír. Jennifer odložila knihu na noční stolek a zvedla ho. Pomaličku ho rozložila a začala číst.
Moje nejdražší,...   

Kniha Poslední dopis od tvé lásky má poutavý příběh, ve kterém se minulost prolíná s přítomností. Pokud se na knihu budete dívat jako na celek a odpustíte jí, že se v ní občas objevují prapodivná slova, která člověka přímo bijí do očí, bude to pro vás příjemné čtení. Někomu může dělat trochu problém přechod a občasné prolínání časových období, ale já jsem se ztrácela minimálně.
Osobně se musím přiznat, že velké očekávání a nadšení z knihy Než jsem tě poznala, dost ovlivnilo můj pohled na "Poslední dopis". Ne že bych byla přímo zklamaná, to říct nemohu, ale mám jasno, která z těchto dvou knih je (pro mne) lepší.

Autor: Jojo Moyes
Překladatel: Lucie Mikolajková
Počet stran: 472
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2013Komentáře

 1. Achjo, na tuhle knížku už jsem četla takovou spoustu kladných recenzí a přečíst si ji nemůžu, protože ji u nás v knihovně prostě nemají, a kupovat se mi zase moc nechce - tedy ne, že by za to nestála, ale ten seznam knížek ke koupi...:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já Tě chápu (s tím kupováním). Já jsem po ní sáhla, protože jsem dostala od babi ještě nějaké "finance k Vánocům", tak jsem s udělala radost. Ale upřímně - za koupi víc stála spíše ta první.
   Teď to asi vypadá, že jsem hrozně zaujatá. A asi je to pravda. Nevím, příběh se mi moc líbil, ale prostě to nebyla taková bomba jako Než jsem tě poznala. (U té jsem konec dočítala v slzách a několik dní po dočtení jsem měla knižní kocovinu.)

   Vymazat
 2. Takové to prolínání minulosti s budoucností se mi moc líbí, na tuhle knížku jsem zvědavá, už jsem si na ni udělala v knihovně rezervaci :) Hrozně mi připomíná film Dopisy pro Julii (snad si ten název pamatuju správně), který se mi moc líbil. Navíc mám tu výhodu, že jsem ještě nečetla "Než jsem tě poznala", takže nebudu mít tak velká očekávání :) Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Dopisy pro Julii - na tom jsem byla v kině a řvala jsem u toho jak želva. :D (Čím jsem starší, tím větší jsem cíťa.) No, vidíš, to mě vůbec nenapadlo si to takhle spojit. :)

   Jinak ano, myslím s, že tahle výhoda hraje velmi v Tvůj prospěch. Věřím tomu, že kdybych Než jsem tě poznala nečetla, asi bych byla totálně nadšená (a nezaujatá). :)
   Jinak pokud budeš moct, určitě si přečti i Než jsem tě poznala.
   A děkuji za pochvalu. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!