Sněhulačka z Aljašky

Poslední návštěva knihovny mi přinesla další knížku, která stála za to. Nalákala mě - opět - krásně dětská obálka, za kterou se skrývá silný, melancholický příběh, inspirovaný ruskou pohádkou o Sněguročce. Knížku jsem četla přes Vánoce a myslím, že se pro tento čas hodila, jen ve mě vyvolávala hroznou touhu po sněhu. Knížka se jmenuje Dcera sněhu a jde o zdařilou prvotinu autorky Eowyn Ivey. 

bux.cz

Vše začalo roku 1920 na Aljašce. V okolí řeky Wolverine a nedávno postavené železniční tratě žijí v odlehlém srubu starší manželé Mabel a Jack. V hloubi duše je to stále se milující pár, ovšem fakt, že nemají děti vnáší mezi ně tichost, smutek a občasný vztek. Poté, co se jim narodilo mrtvé dítě, se Mabel rozhodne utéct od posměchu a šuškandy příbuzných a farma na Aljašce se zdá jako jediné vhodné řešení. Ovšem nic neprobíhá tak, jak si Mabel představovala - místo toho se Jack dře sám na polích a Mabel den za dnem pomalu uvadá v samotě srubu.

Jednoho dne, když se objeví první sníh, se oba staří manželé sejdou na dvorku a ve víru radosti z padajícího sněhu si postaví sněhovou holčičku. Druhého dne ráno zjistí, že mezi stromy se pohybuje blonďatá dívenka v modrém kabátku a stejných červených palčácích, jako měla jejich malá sněhulačka - která je rozbořená a vedou od ní dětské stopy směrem k lesu. Že by se starým manželům konečně splnil sen a jejich srdce a domov naplnil dětský smích?

Co se stalo v té mrazivé tmě, kdy led kolem slámových vlasů dítěte vytvořil gloriolu a sněhové vločky se proměnily v maso a kosti? Bylo to jako v dětské knížce, kde se teplo rozlévalo dolů přes chladné čelo, tváře, krk a pak hrudník a teplé maso se oddělilo od sněhu a zmrzlé země? Exaktní věda, ve které se jedna molekula transformuje v jinou molekulu - to Mabel neuměla vysvětlit, ale neuměla vysvětlit ani to, jak se jí v děloze vytvořil plod, jak z buněk vzniklo tlukoucí srdce a duše plná naděje. Neuměla se dostat na kloub hexagonálnímu zázraku sněhové vločky, která vznikla z mraků, vykrystalizovanému tvaru kapradí a peří, které padalo dolů, aby zazářilo na rukávu od kabátu, bílé hvězdy, která se rozpustila v momentě, když dopadla. Jak se taková síla a krása dostane do něčeho tak malinkého, pomíjivého a nepoznatelného?
Člověk nemusí chápat zázraky, aby v ně věřil, a Mabel to vlastně obrátila naruby. Abyste uvěřili, musíte možná přestat hledat vysvětlení a místo toho tu malinkatou věc držet pevně v rukou, dokud můžete, než vám proteče jako voda mezi prsty.


Dcera sněhu je poměrně melancholické dílo, které si (dle mého názoru) více oblíbí převážně ženy - ač se tedy nejedná o přeslazenou romantiku, to vůbec. Ale bolestnou touhu po dítěti a bolest z jeho ztráty dokáže plně pochopit jen a pouze žena. Inspirace pohádkou je znát v celém díle, popis krajiny Aljašky je naprosto kouzelný - jak jsem již psala výše, stýskalo se mi po sněžné pokrývce za oknem.

Knížka je rozhodně jednou z těch lepších, které jsem měla možnost číst a jsem ráda, že jsem ji v knihovně nepřehlédla. Čtení této knížky příjemně ubíhá (teplý čaj a pohodlné křeslo podmínkou), snad jen jediné varování - melancholická nálada z ní vás vtáhne do lehkého oparu smutku a tak zvláštně otevře vaše srdce.


Autor: Eowyn Ivey
Překladatel: Jana Middleton
Počet stran: 392
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2012 

Komentáře

 1. Také jsem si ji nedávno z knihovny přinesla, ke taková tématická, zimní, už se jí nemohu dočkat :) Inspirace pohádkou mi zní nadmíru sympaticky a na trochu té melancholie mám tak akorát náladu - takže doufám, že mi příběh opravdu sedne tak, jak od něj očekávám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že v knihovnách okouzluje náhodné kolemjdoucí. :))
   No, doufám, že Tě nezklame. :) Já jsem toho od ní moc neočekávala - upřímně mě vážně nejvíc oslovila ta hezká obálka. A nakonec se mi kniha vážně líbila.
   Jen je nutno říci, že inspirace ruskou pohádkou není zrovna nejšťastnější. (Oni mají vůbec takové zvrhle smutné konce.)
   Tak jsem zvědavá, jak na Tebe bude příběh působit. :) Ať se líbí! (Klidně napiš dojmy. :) )

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!