Jana Eyrová mezi vlčaty

Výchova dětí není tak úplně procházka růžovou zahradou, a co teprve, když máte na starost děti, které do teď vychovávali vlci? A právě tři takové "vlčí děti" má na starost mladičká vychovatelka, slečna Penelopa Lumleyová v prvním díle trilogie Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton s názvem Tajemné vytí od americké autorky Maryrose Woodové. Jedná se sice o knihu pro děti a mládež, ale pokud jste stále přerostlé dítě jako já, knihu si nenechte ujít.
bux.cz
Slečna Penelopa Lumleyová je 15ti letou absolventkou Akademie Agáty Swanburnové (Což je jedna z nejvíc všetečných ženských postav, jaké jsem měla tu čest poznat a to se v knize ani fyzicky nevyskytuje. Tato dáma toho řekla opravdu hodně a i když má často pravdu, sem tam mi lezla její "Pytlíkovitost" krkem.) pro nadané dívky z chudých rodin. Pro svůj kladný vztah k zvířatům dostane místo vychovatelky na Ashtonském sídle. Zde má na starost tři děti, které jsou však trochu jiné, než si slečna představovala - místo latiny, francouzštiny a dalších honosných předmětů musí děti odnaučit štěkání, vrčení a kousání a vštěpit jim základy slušného, anglického vychování.

Vlčí děti 
Alexandr, Beowulf a Kasiopea pod vedením své milé vychovatelky "Lumaú" (jak si jí děti překřtili, jelikož slečna Lumleyová je přeci jen trochu složitější na výslovnost) dělají opravdu velké pokroky. Nehoní již každou chundelatou veverku, která kolem proběhne a také vědí, že nemají kousat ani slintat a že když něco provedou, mají se omluvit. Ovšem nejtěžší zkouška je teprve čeká - a tím je bál, který chystá paní Ashtonova sídla, lady Konstance a na kterém jí očividně záleží víc, než na samotných dětech. Co myslíte, jak to vše děti zvládnou?

"Penelopa se vracela do dětského pokoje a trápily ji vyčítavé myšlenky. Katastrofa! Ten prázdninový bál, to bude naprostá pohroma, a navíc si za to mohla sama. Kdyby jen nebyla tak hrdá a paličatá! Proč měla potřebu pokrok dětí přehánět jen proto, že ji dopalovaly poznámky lady Konstance?
Člověk samozřejmě nemůže projít životem, aniž by se někdy rozčílil, a Penelopa Lumleyová to prožívala stejně jako druzí. Mrzutost je prostě součástí života a lidé by kvůli tomu neměli ztrácet hlavu. Penelopa se tedy nenechala vyvést z rovnováhy, ale pochopila, že udělala závažnou a možná i osudovou chybu."
 
Kniha má krásné ilustrace
Autorka v knize často zabrousí do dnešní doby a přináší čtenáři různá porovnání - což může někoho rušit, ale mně osobně se to celkem líbilo. Velké plus spatřuji v tom, že autorka odkazuje  na pár jiných, známých, autorů dřívějších dob a tím popostrkává děti (a nejen je) ke čtení klasických děl. Pro mě byly "Nepolepšitelné děti" příjemný zážitek a pohodové čtení. Vánoce jsou časem pohádek a návratů do dětství, tak jsem si udělala radost. (Navíc mě hrozně potěšily krásné ilustrace, které knihou provázejí.) 

Překladatel: Jan Kozák
Počet stran: 208
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013 
Ilustrace: Jon Klassen


Komentáře

 1. Na ty ilustrace jsem se dívala posledně v knihkupectví a jsou opravdu super! :)

  A také Vánoce trávím zejména ve společnosti pohádkových knih, tak nějak mi to k tomuhle období patří .)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty ilustrace se mi moc líbí - jsou takové ponuré a přitom hrozně konejšivé a rozverné. (Ta ponurost je asi dána tou černobílostí, i když já jí dávám přednost před barevnými obrázky.)

   No, já dostala chuť s přečíst Harryho a taky Medvídka Pú. :D Ale zas tu mám spoustu jiných knih, které jsem ještě nečetla a klepu se na ně, tak je to taková malá prekérka. :D

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!