Jana Eyrová mezi vlčaty II.

Po prvním díle nazvaném Tajemné vytí je tu druhý díl Nepolepšitelných dětí ze sídla Ashton tentokrát s názvem Utajená obrazárna. Děj se nám přesunul do Londýna, což ve mě vyvolalo velké očekávání a po prvním díle jsem se na druhý dost těšila. Bohužel musím říct, že mě to trošku zklamalo. I přes to, že jde o knihu pro mládež, pořád si myslím, že mohla spisovatelka Maryrose Woodová tenhle díl využít o něco lépe. 

bux.cz
Po "vydařeném" vánočním bále lady Konstance se sídlo Ashton ocitlo v horším stavu, než si lady myslela. Všude se to hemží dělníky a lady Konstance je z toho velmi rozmrzelá. Proto když přijde vychovatelka, slečna Penelopa Lumleyová, s dotazem, zda by mohla společně s dětmi odjet na nějaký čas do Londýna, lady Konstance se rozhodne přesunout do Londýna celou domácnost.

A tak se "Lumaú", Kasiopea, Beowulf a Alexandr ocitnou ve víru památek, nových přátelství, divadelních her, ale hlavně několika tajemství, která se postupně odkrývají, nebo se to alespoň může tak tvářit.

Až v té chvíli si Penelopě došlo, že má oči zavřené hrůzou. Pomaličku je otevřela, načež se jí naskytl ohromující pohled: Kasiopea měla všechny končetiny omotané kolem nohy strážníka a zuby zakousnuté do jeho kalhot. Alexandr visel na mušketě, jako by to byla dětská prolézačka, a Beowulf trůnil muž na hlavě a urputně zápasil s jeho čepicí.
"Medvěd?" zeptala se Kasiopea zvědavě, s pohledem zvednutým vzhůru. "Kdysi to byl medvěd. Chtěla by sis ho pohladit?" Strážník sundal čepici, s ní i Beowulfa a podržel jí před holčičkou. Alexandr sjel z hlavně muškety a dopadl na zem. "Promiňte," řekl strážníkovi. "Těšilo nás." Pak se oba kluci uklonili a Kasopea udělala pukrle. "Potěšení je na mé straně, haf!" pronesla holčička pisklavým hláskem. Strážníka očividně zaujala.

Na druhý díl Nepolepšitelných dětí jsem se vážně těšila, protože první dílko zahrálo na moji dětskou strunu. Jenže, jenže. Jak už to tak bývá, když se člověk hodně těší, často se dočká zklamání - a tím pro mě tenhle díl, bohužel, byl. Tedy, ne že by se to četlo špatně, to vůbec. Napsané je to pořád stejně čtivým jazykem a i druhý díl je okořeněn krásnými kresbami. 

Co mě zklamalo byla rozvleklost díla - těšila jsem se, že v tomto díle dojde ke spoustě převratných odhalení v původu Hrozných i jejich vychovatelky, ale jediné, čeho jsem se dočkala byly - chvílemi až otravné - náznaky. "Něco" se skutečně dělo až asi posledních 50 stránek díla a já si myslím, že je to dost škoda. No, uvidíme, jaká rozuzlení přinese díl třetí.

Autor: Maryrose Wood
Překladatel: Jan Kozák
Počet stran: 248
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013 
Ilustrace: Jon Klassen


Komentáře