Život dle "Psí úmluvy"

To, že je pes nejlepším přítelem člověka je všeobecně známo. Ale co když jsou psi něco víc, než jen dobří přátelé. Co když jsou to oni, kdo dohlíží na naše rodiny. V knize Poslední rodina v Anglii, kterou napsal Matt Haig, se setkáváme s černým labradorem Princem, který jako jeden z posledních psů dodržuje tzv. Labradoří úmluvu, která hlásá, že "Štěstí a bezpečnost lidských Rodin závisí na oběti labradorů". Jenže když jste pes, byť snaživý, může vám snaha o záchranu rodiny přerůst přes chlupatou hlavu.
Mé čtecí křeslo


Princ je mírumilovný pes, který by neublížil ani mouše a přesto se probouzí s pachutí krve ve své labradoří tlamě. Za svou snahu ochránit rodinu se mu dostalo jediného - bude muset být utracen. Ano, tuhle informaci se dozvídáme téměř na samém začátku - takže celou dobu čtete knihu, vyprávěnou z pohledu psa s vědomím, že to nebohé zvíře čeká nepříliš příznivý osud

"Chceme-li dosáhnout Věčné odměny, musí každý labrador zasvětit celý život ochraně svého pána. Pokud byť jen jediný labrador pří plnění svého úkolu selže, ocitne se naše poslání ve velkém nebezpečí.
Čím dál méně Rodin si pořizuje psa, aby je chránil, a ještě méně si jich vybírá labradora. Náš vliv na lidskou společnost může proto brzy zeslábnout. Abychom této strašlivé situaci zabránili, musí mít každý labrador, ať už žije v lidské Rodině či nikoliv, na srdci dobro svého pána."


Princ je mladý labrador, který je hrdý na to, že patří k jednomu z posledních psů, kteří berou Labradoří úmluvu smrtelně vážně. Žije v rodině Hunterových - otec Adam, máma Kate, puberťáci Šarlota a Hal a kočka Lapsang. Z počátku se zdá, že se jedná o rodinu, ve které vše funguje normálně, ale záhy se dozvídáme, že tomu tak rozhodně není. Prvotní spouštěč, který přinese problémy do rodiny, je úmrtí otce Kate a nastěhování babičky MargaretA od té chvíle se vše hroutí

"Labrador má pod kontrolou veškerý rodinný život. Každá hádka, každá nepříjemná událost, každá změna chování - vše se podřizuje jediné mocné autoritě.
Žádná situace není natolik vážná, abychom ji nedokázali zvrátit svými tajnými diplomatickými schopnostmi. Každý problém má svoje řešení. A je povinností každého labradora takové řešení nalézt."

Některá řešení jsou možná dosti zoufalá. A s takovým přišel i Princ. Ale vše bylo myšleno dobře. Co udělal tak hrozného, že ho bylo nutné, v očích lidí, vzít k veterináři utratit? Zachránil svoji rodinu, nebo jeho "hrdinský čin" přišel vniveč? 

Kniha Poslední rodina v Anglii je psaná lehkým, humorným stylem. Pokud hledáte nějaké oddychové čtení, je tahle knížka vhodným kandidátem. Osobně nelituji jejího přečtení - navíc jsem ji sehnala ve výprodeji za hezký peníz - moc se mi líbí nápad knihy psané z pohledu psa. Ovšem čekala jsem přeci jen asi trošičku víc. Nevím, možná jsem jen byla "rozhozená" nespravedlivým koncem, kterého se Princ přes svoji snahu dočkal. 

Autor: Matt Haig
Překladatel:Sylva Kovářová
Počet stran:285
Nakladatelství:Argo
Rok vydání:2006
Komentáře