Lehký závan Harryho v oparu podivností

Většinou si nechávám právě dočtené knihy uležet v hlavě, ale u téhle to nějak prostě nejde. Po dlouhé době mě nějaká kniha odzbrojila tak jako Harry Potter, kterého jsem četla jedním dechem a byla doslova vtažena do děje. Knížka, které se podařilo přikovat mě k sobě - ať už to bylo ve dvě ráno v posteli, odpoledne na gauči, nebo nějaký čas na záchodě (a přiznejte se, čtenáři, že tam se louská nejlépe) - je prvotinou Ransoma Riggse - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

bux.czPo knize jsem šla do knihovny cíleně poté, co jsem se o ní dozvěděla z "Halloweenské" nabídky jednoho knihkupectví. Nejdříve jsem si pohrávala s myšlenkou, že si knihu koupím, ale když jsem zjistila, že jí mají v knihovně a dokonce je volná - no řešení bylo jasné.

Upřímně jsem se na knížku těšila a mohu říct, že mě nezklamala. Věděla jsem, že se v ní nachází spousta fotografií, které doplňují text - a na ty jsem se těšila ze všech nejvíce (mám ráda staré fotografie), takže první, co jsem udělala bylo, že jsem fotky "projela" aniž bych něco četla. Upřímně - byla jsem trochu zklamaná, čekala jsem děsivost a hrůzu. No, té se mi dostalo pospolu s textem. Děj vás natolik vtáhne do sebe, že i ty obrázky dostanou najednou úplně jiný rozměr.

Kniha je příběhem 16ti letého Jacoba, který je citově vázán na svého dědečka, kterého od svých dětských let zbožňuje. Dědeček malému "Jákobovi" vypráví své fantastické příběhy, plné nestvůr, ale také prosluněného ostrova, na který se jako malý kluk dostal z Polska postiženého válkou. Na ostrově s ním byla spousta podivných dětí, jejichž fotografie užaslému Jákobovi ukazoval. Ovšem čím byl Jake starší, tím více podezříval svého dědu z toho, že si z něj střílí a vypráví mu smyšlené nesmysly a starého dědu považuje - stejně jako ostatní - za blázna. Ovšem jen do dne, kdy jeho dědeček prapodivně zemře.

Když starý pán umírá, zanechá Jákobovi několik podivných slov a pokynů, spolu s nočními můrami a následným nařčením okolí, že se Jacob zbláznil. Ovšem zvědavost nakonec zvítězí a Jake se s otcem vydá na ostrov, kde leží sirotčinec a v něm snad odpovědi na tajemství Jacobova dědečka. 
Sirotčinec na ostrově sice objeví, ale od idylického a krásného místa z vyprávění se - na první pohled - rozhodně liší. Při prohledávání ruin starého domu narazí Jacob na kufr plný fotografií, který ho nakonec přivede k těm, kteří na fotkách pózují - k podivným dětem, které jsou vážně skutečné. A Ty ho přivedou do 3.září 1940 a také do tajů a nebezpečenství, které s sebou svět podivných přináší.

Knížka je prvním dílem, což mě vede ke stavu totálního uhranutí v očekávání druhého dílu (který by měl v ČR vyjít snad někdy kolem léta 2014). Neříkám, že je kniha kdovíjak dokonalá, ale jedná se o příběh, který mě do sebe vážně vtáhl a po letech od dočtení "Relikvií smrti" jsem našla konečně něco, co mě dokonale vtáhlo do svého světa, do mé vlastní divnosti. Na přebalu knihy na mě čekalo další překvapení - a totiž, že se zvažuje zfilmování a měl by se ho ujmout sám "Král podivínů" Tim Burton - je to jeden z mých nejoblíbenějších umělců, protože jím on rozhodně je. A neumím si představit, že by zrovna tento námět mohl dostat do rukou někdo povolanější.

Pokud máte rádi příběhy, které vám pod očima přímo kloužou a vy hltáte slovo od slova, pokud jste milovníci Harryho a fantazie a podivno vám není cizí, rozhodně je to kniha, kterou byste neměli přehlédnout. Já jsem naprosto nadšená!

Autor:Ransom Riggs
Překladatel:Bronislava Grygová
Počet stran:358
Nakladatelství:Jota
Rok vydání:2012

Komentáře