Lehce přestárlý Gump

Tak, dnes jsem v čekárně u doktorky "přelouskala" (nebo spíše "dolouskala") další knihu. A tou je knížka, jejíž obálka mě docela zaujala, pak jsem si řekla, že to nebude úplně ono pro mě, nějaký čas se to uleželo, až jsem si jí všimla v knihovně a vzala si jí s sebou domu a ono "ejhle", vyklubala se z toho báječná oddechovka. Jedná se o knihu "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" od Jonase Jonassona.
www.bux.cz

S Alanem Karlssonem se setkáváme v den jeho 100. narozenin. Starý pán si usmyslí, že na narozeninovou oslavu pořádanou domovem důchodců nemá náladu a zmizí - jak napovídá sám název - oknem. A zatímco se stařík vydá směrem, který vede přes hřbitov na autobusové nádraží, v domově důchodců se strhne lehká panika nad útěkem staříka, který je hledán nejprve personálem, po nějakém čase celým Švédskem.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách - přítomnost se střídá s Alanovými vzpomínkami z minulosti. Ani u jedné z linií se člověk rozhodně nebude nudit a pokud nejste morousové, smích vás bude přepadat velmi často. Mně osobně se více pozdával příběh ze současnosti - kdy se stařík dostane ke kufru plnému peněz, objevilo se pár nešťastných úmrtí (nikdy nezavírejte nikoho do lednice, pokud pijete příliš mnoho kořalky), nových přátelství, jedné "zpíčeně romantické lásky", zatoulané slonice a v neposlední řadě Bible, která zachrání situaci (díky Ježíši).

Minulost mi více než trošku připomínala dobrodružství Forresta Gumpa, i když Alan Karlsson nebyl tolik hloupý - jeho "poznávacím znamením a hnací silou" bylo heslo: "Všechno je tak, jak je, a bude tak, jak bude." a také jeho schopnost příliš se nerozmýšlet, ale dát přednost činům. Stejně jako Forrest, i Alan se ocitl u mezníků světových dějin - od Ameriky, přes Rusko, Čínu, Paříž a další kouty světa - ovšem díky svému věku v daleko širším časovém období. Jelikož si každá doba žádá muže činu, a je-li tento "politicky slepý" muž navíc zběhlý ve výbušninách a ví jak dát dohromady atomovou zbraň, má otevřeno spoustu bran. 

Bohužel bylo mé konání rychlejší, než myšlenky, takže jsem stačila knihu odevzdat v knihovně, tudíž nebude žádná vtipná a přívětivá ukázka, ale moc se mi líbila tato myšlenka: "Je zbytečné být nevrlý, když máte možnost nevrlí nebýt.". 

Autor: Jonas Jonasson
Překladatel:Zbyněk Černík
Počet stran:400
Nakladatelství:Panteon
Rok vydání:2012

Komentáře