Elixír - má první zkušenost s recenzí

Moc ráda bych sem přidala i svojí "recenzní prvotinu", kterou jsem měla to potěšení psát pro internetové knihkupectví bux.cz. Vlastně slečně Míše děkuji za to, že mi dala šanci a já mohla udělat svůj první krok, kterého jsem se tak trochu (zbytečně) obávala a na který jsem se chystala poměrně dlouho. Jde o recenzi na knížku, kterou napsala Alma Katsu a sice Elixír

bux.czLáska. Touha vlastnit. Potřeba vědět, že nás druhý miluje stejně, jako my jeho. Víra v to, že jednou uděláme něco, co druhému otevře oči a naše láska bude prýštit z našich srdcí a vše bude nádherné, dokonalé. Budeme navěky spolu. Jenže takhle to ve světě většinou nechodí a své o tom ví i Lanny, hrdinka nové knihy Elixír od spisovatelky Almy Katsu.

S Lanny se poprvé setkáváme v současnosti – v americkém městečku St. Andrew - kde je místním šerifem přivezena do nemocnice s tíhou vraždy na svých mladých bedrech a v oblečení celém od krve, jež tuto tíhu jen potvrzuje. V nehostinném prostředí nemocnice se setkává s doktorem Lukem Findleyem, který je k dívce nevysvětlitelným způsobem přitahován - a díky jeho ochotě dívku vyslechnout a touze jí pomoci se dostáváme do hlubin Lannyina příběhu.
V St.Andrew i nadále zůstáváme, avšak v čase jsme se přesunuli na začátek 19.století. Pozorujeme mladičkou Lanny, která se zamiluje do krásného a bohatého Jonathana – který jí věnuje její první polibek a také své přátelství. Jenže to Lanny, která dospívá v mladou ženu, ke štěstí nestačí a ona touží získat víc. Touží po Jonathanovu srdci, avšak jediné, čeho se jí dostává, jsou jeho milostné pozornosti, které vyústí v dívčino těhotenství a její následné vyhostění do Bostonu.
V Bostonu začíná nezkušené, venkovské dívce úplně nový život. Setkává se s Adairem a jeho bandou nohsledů, kteří dívku uvrhnou do víru radovánek, neřesti, bolesti, krásy a v neposlední řadě do věčnosti. Jaký život Lanny v tomto novém domově čeká? Setká se ještě někdy s těmi, které miluje? Kam a na jakou cestu ji čas svede?
„Okamžik, na který jsem čekala, se pak zastřel. Vytratili jsme se do ochranného stínu lesa poblíž. Pamatuji se na jeho žhavá ústa na mých, na ten hlad a naléhavost. Pamatuji si, jak rukama tahal za stužku, která mi svazovala blůzu na prsou. Přitlačil mě zády ke stromu a kousal mě do krku, zatímco zápasil, aby se osvobodil z kalhot. Zvedla jsem si sukně, aby do mě mohl vniknout, zatímco rukama svíral mé boky. Lituju, že jsem kvůli veškerému tomu šatstvu mezi námi, kabátům a plášťům, sukním a spodničkám, ani nezahlédla jeho mužství. Cítila jsem ho však v sobě, náhle, tu velkou pevnou horkost, která se ve mně zvedla, a pak do mě narážel a drtil mě o kůru stromu. Nakonec zasténal u mého ucha a otřásl se, až mi to projelo tělem, a to znamenalo, že u mě došel rozkoše, a já nebyla ještě nikdy tak šťastná a bála jsem se, že už nikdy v životě tak šťastná nebudu.“
Elixír je velmi zdařilá kniha, která nás s sebou vezme na pouť třemi časovými liniemi. Vyprávěna je velmi čtivě, a ač v první části knihy budí dojem „zaláskované romance“, nenechte se tím zmást – vtáhne vás na cestu, která je plná nástrah, fascinujících zvratů a temných stránek lidské duše. Je to kniha, která vás přivede k zamyšlen, zda je věčnost tak í, která vás potěší a kterou budete chtít číst i přes to, že byste si ji chtěli uchovat rozečtenou co nejdéle, aby nepřišel konec a vy byste mohli v příběhu ještě nějaký čas dlít.

Kniha mne nadchla svou čtivostí a příběhem, který se po pomalejším začátku rozletěl směrem, který mě nepřestával uchvacovat. Něžný až naivní začátek vystřídal příběh, který jsem, až s reálným napětím, prožívala s hlavní hrdinkou prvního dílu této – troufám si říct zdařilé- trilogie. Toužíte-li po lásce, napětí, dobrodružství, historii a dobrém příběhu, pak je Elixír ta správná volba. Jsem ráda, že jsem měla tu možnost ho do své čtenářské žíly vpustit. Nelituji jediné kapky, jediné stránky.


Autor: Alma Katsu
Překladatel:Libuše a Luboš Trávničkovi
Počet stran:432
Nakladatelství:Knižní klub
Rok vydání:2013

Komentáře