Bohem může být i čumáček

Je tu první knížka, o které bych chtěla psát. Každá knížka, kterou mám, se ke mně dostala po vlastní cestičce. Tahle na mě vyskočila z regálu v jednom antikvariátu. Ne doslova, ale já to vyhopknutí vážně viděla. Víte, jsem někdo, kdo se nechá okouzlit obalem knihy - a většinou se nezklamu, vážně. Jinak tomu nebylo ani v tomto případě.
Vyskočila na mě knížka, která mě svým "neobyčejně obyčejným" příběhem vtáhla do svých stránek. Knížka o dětství, rodině, starším bráchovi, výstřední kamarádce s chaotickými vlasy a její ještě podivnější matce, sousedech, přátelích a v neposlední řadě také o sexu a lásce ve všech jejích (i temných) podobách. A o jakou knihu že se jedná? Jde o dílo, které mi v knihkupectví nějak proklouzlo pod prsty ač si to nedokážu vysvětlit - o knihu s názvem "Když byl bůh králík" od autorky Sarah Winman.


Kniha je rozdělena na dvě části. První část se odehrává v 70.tých letech a my v ní prožíváme dětství malé Elly, se kterou se poprvé setkáváme na předměstí anglického Essexu. Poznáváme jejího staršího homosexuálního bratra, ke kterému Elly vzhlíží a který jako jediný zná všechna její tajemství (včetně toho, že starý soused pan Golan není neškodným starcem vyprávějícím příběhy), Ellyiny rodiče, kteří jsou milující, avšak roztržití (v případě otce i lehce neurotičtí). Tetu Nancy - lesbičku a slavnou herečku, která je zamilovaná do bratrovy manželky. A v neposlední řadě Jenny Pennyovou, nejlepší kamarádku s podivuhodnými schopnostmi a její matku, která je doslova prapodivným stvořením střídajícím muže a milujícím pohřby. 

Jedny Vánoce v Essexu dostane Elly od svého bratra králíka, kterému říká bůh a který k malé Elly mluví. Malý ušák doprovází Elly i do nového domova na pobřeží Cornwallu, kam se rodina přestěhuje poté, co otec vyhraje nemalé peníze. Stěhování znamená pro Elly rozloučení s Jenny a následně i s králíkem bohem, který v novém domově nešťastně skončí pod koly auta. I přes ztráty se malá Elly v Cornwallu rychle zabydlí a najde si zde nového přítele v podobě staršího Arthura, který se stane jejím učitelem a navíc dobrým přítelem. 

Arthur je jednou z mých nejmilejších postav, jedná se o prapodivného staršího homosexuála, který má vytříbený humor a spoustu povznášejícíh mouder. Tady je jedno, které jsem si nemohla nezapsat: "Oblíbenost, má drahá, se přeceňuje podobně jako velký úd."

V druhé části se přesuneme do let 90tých, do Ellyina dospělého života. V roce 1995 se opět po dlouhé odmlce setkáváme s Jenny, která své kamarádce napíše dopis z věznice. Tato událost otevírá staré vzpomínky a obnovuje přátelství mladých žen. Vztah mezi Elly a jejím bratrem je pořád stejně pevný a jedinečný i přes fakt, že Joe již nežije v Anglii, ale v New Yorku. Vztah sourozenců je však roku 2001 otřesen událostí, která měla celosvětový dopad. Podaří se Joeovi najít cestu zpět ke své rodině?

Jedná se o knihu, která je čtivá a má v sobě spousty zajímavých myšlenek. Ono každá výprava do jakékoliv rodiny má vždy něco do sebe, jelikož co rodina, to unikát - a je vážně jedno jak "spořádaně a normálně" působíte na své okolí. Místy jsem se v knize trošku ztrácela, ale to přičítám tomu, že jsem ji četla po kouskách a dost roztrhaně. Ale jinak je to knížka, u které jsem se nenudila a mohu ji vřele doporučit dál. 

Autor:Sarah Winmanová
Překladatel:Petra Diestlerová
Počet stran:344
Nakladatelství:Motto
Rok vydání:2012

Komentáře