Děsivý tělocvikář

Při dnešní ranní procházce se psem jsem (opět) potkala skupinku, které mi bylo líto - nebo alespoň několika členů. Byla to chlapecká skupina z nějaké místní školy a měli hodinu tělesné výchovy v malebném prostředí okolí řeky. Což většině těch ubožáků asi bylo jedno, protože vypadali, že přes červené skvrny nemohou vidět své nohy, natož nějaké okolí, a že brzo zkolabují... A já jsem snad celou procházku o výjevu lehce uvažovala a vzpomínala na své - neméně nepříjemné - zkušenosti s tímto, troufám si říct, že v tomto podání bezcenným, předmětem.Když jsem viděla pana učitele, nevěděla jsem, zda se smát, nebo brečet. Vypadal jako typický učitel tělocviku. Takový ten "když nevíš, co chceš dělat, jdi na učitele a když nic neumíš, tak jdi na tělocvik". Byl to typ, který pravděpodobně celý svůj život trpěl pocity méněcennosti, jelikož nebyl v okolí nejchytřejší, ale s největší pravděpodobností si to ego nahonil tím, že zdokonalil svojí fyzickou stránku, když to s tou psýché tak lehce nešlo. A teď si to ego honí na nebohých chlapcích a ve většině z nich pěstuje pocit "Dáš-li to do minuty jako já, si borec! - a vy ostatní jste sračky!".

Chtělo se mi ty nebožáky obejmout a vysvětlit jim, že se jich v životě NIKDO nebude ptát na to, za kolik uběhli stovku, nebo kolikrát přeskočili to švihadlo, nebo zda udělají dvacet kliků. Že je v pořádku, že raději počítají, čtou, vymýšlejí chemické sloučeniny, leží v knihovně nebo chodí na kroužky malování. A že pohyb nemusí být tak nechutný a zlý jen proto, že ho jeden pablb prezentuje jako něco, co vy budete do konce svých dnů s největší pravděpodobností nenávidět, nebo to ponížení schováte někam do hlubin své mysli.

Chtělo se mi říct jim "Máte to ve svých rukou, nemusíte sebou nechat tak vorat." To že s panem učitelem s největší pravděpodobností někdo voře, ať už jeho matka - jelikož je mamánek, který ani ve 40 nedokázal najít ženu, nebo (asi i v horším případě) jeho žena, která drží jeho koule pevně ve svých rukou a s největší pravděpodobností je větší chlap než on sám. A nebo že ho samotného děsí jeho vlastní démoni, díky kterým se z něj stala "mašina na ničení radosti z pohybu".

To, zda uběhnete nebo neuběhnete ten flák cesty z vás nedělá horšího/lepšího člověka. A ano, jsou v životě MNOHEM důležitější věci, než schopnost něco uběhnout - tak se nenechte přesvědčit o tom, že jste nuly. Ten upocený, nešťastný člověk vám rozhodně nestojí za pochybování o sobě. Jeho boj, jeho běh. Je to o něm. Nemučte se.

Komentáře